pedikap

Saç Biti Nedir, Nasıl Oluşur?

Özellikle 12 yaş altı çocuklarda çok sık görülen sorunlardan biri saç Biti yada tıp literatüründeki ismi ile pediculus humanus capitis insanlar ve hayvanlar üzerinde üreme ve yaşama imkanı bulan bu canlı aynı zamanda bulaşıcı yönü bulunmaktadır. Özellikle kalabalık ortamlarda insanlardan bir birine bulaşması oldukça kolaydır. Yani halk arasında temizlik ile alakalandırılması oldukça yanlıştır. Çok titiz insanlarda bile bit görülmesi gayet normaldir. Kan emici bir yapısı olup, yapıştığı deride insanların kanını emerek yaşamaktadır.

Baş Biti

Görüldüğü Yerler (Saç, Gövde ve Kasıklar)

Genelde Saç Biti olarak anılsa ve daha çok kafa bölgesinde görülse de tek riskli bölge burası değildir. Aynı şekilde kasıklarda görülen pedikulozis pubis ve gövde ile aynı şekilde kişinin kendinden yada başkasından bulaşan elbise bitleri bulunmaktadır. Genellikle vücudun kıl, tüy olan bölgelerinde görülürler.

Yumurtlayarak Hızlıca Çoğalırlar

Bit (Pedikulozis) çok hızlıca üreme eğilimi olan bir hayandır. Sirke dediğimiz süreç yumurtlama dönemi olup, yetişkin mikroplar çoğalma için genelde yumurtalarını saç derisine yakın bir yere bırakırlar. İnsanların saçlarını kaşıması ile zarar görmemesi ve yumurtaların dökülüp gitmemesi için özel bir salgı bırakmaktadır. Yumurtadan çıktıklarında ise afedersiniz Yavşak 🙂 olarak tabir edilmektedir. Bu noktadan sonra ise artık yetişkinler gibi uygun gördükleri bir alanda deriyi delerek kan emmeye başlarlar.

Amaçları Kan Emerek Yaşamlarını Sürdürmek

Yaşam faktörleri kan emmek üzere olup, günde 4-6 defa kan emmeleri gerekmektedir. Fakat yapıları gereği 3-4 gün hiç kan emmeden de yaşamlarını sürdürebilirler.

Saç Biti Nasıl Anlaşılır?

Saçlı deride ortaya çıkan yetişkin bitler hayatlarını sürdürebilmek için kan emmeleri gerekmektedir. Saç diplerinde açtıkları delikler ile kan emerler. Bu delikler insanlarda bezdirici kafa kaşıntısına neden olmaktadır. Kafa kaşıntısı sadece bit nedeniyle olmayıp, aynı zamanda aşırı, kepek ve buna bağlı mantar probleminden de kaynaklanır. Saçınızda kepek sorunu yoksa kafa kaşıntısı genelde bit nedeniyle olabilir

12 Yaş Altı Çocuklarda Daha Sık Görünür

Anne babalar özellikle 12 yaş altı çocuklarında bit problemine karşı dikkatli olmalıdır. Kız çocukları bu soruna daha meyilli olup, temizlik ile alakası yoktur. Çünkü kullandığınız market şampuanları bit tedavisinde hiç bir etkisi yoktur.

Kan Emen Bit Görüntüsü
Kirpiklerde Bit Olabiliyor
Yumurta Halinde

Saç Biti Temizliği Nasıl Yapılır?

Öncelikle rutin temizlik ile bu sorunu aşma imkanınız yoktur. Canlı bir varlık olan pedikulozis mutlaka öldürülmesi gerekmektedir. Bunun için geliştirilmiş bilimsel madde Dimetikon olup, saç biti ilacı alırken mutlaka Dimetikon içerdiğine dikkat etmelisiniz. Eskiden bit tedavisinde böcek ilaçları kullanan insanlar maalesef çok ciddi hatalar yapmaktadır.

2 Comments

Add a Comment
  1. Bir sorum olacak,bu sac bitleri saçta üretiliyor mu yani nasil ortaya çıkıyor??

    1. Hayır bit saçta üretilmez,bir başkasından bulaşır ve bulaştığı saçta çoğalır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Saç Biti Tedavisi - Saç Biti © 2017