pedikap

Dimeticone Nedir?

Dimeticone saç biti tedavisi için geliştirilmiş üç grup maddeden biridir. Bilinen hiçbir zararı olmadığı ve tedavide başarısının % 100 olduğu yönünde çok sayıda bilimsel çalışma yapılmıştır. Diğer guruplar olan böcek öldürücü zehir içeren ve benzeri şekilde biti zehirleyerek öldürenlerdir.

Dimeticone Nasıl Etki Eder ?

% 4 Dimeticone % 96 cyclomethicone olarak üretilmektedir. Kafa derisi ve saç bu karışımla ıslatıldığında bit, yavru ve yumurtaların hepsinin etrafı bu sıvıyla kaplanmış olur. Cyclomethicone hızla buharlaşır ve geride dimeticone kalmış olur. Bu aktif madde biti naylon poşet gibi çepeçevre sarar ve bit nefes aldıkça ilaç nefes borusuna kaçar ve kısa sürede tıkanır. Nefes borusu tıkanan parazit havasız kaldığı için dakikalar içinde ölmüş olur. Bu durum yavrular için de geçerlidir, ancak yumurtalar çıktığı zamana göre yeterince etkilenmeyebilir. Bir hafta on gün sonra yumurtadan çıkabilecek yavşaklar için ikinci defa kullanması uygun olur.

Bit Tedavisinde Kesin Çözüm müdür ?

Evet sonuç kesindir, etkisi fizikidir yani sonuç nettir. Parazit mutlaka boğulup ölür, parazitin ilacı tanıyıp zamanla ilaca karşı savunma mekanizması geliştirme ihtimali sıfırdır (bu zehirler için % 60 lara kadar çıkmaktadır).

Hangi Bit Türlerinde Kullanılır ?

Aslında tümünü öldürür ama elbise, kirpik gibi bölgedekilere uygulamak zor olduğu için bu bölgelerde kullanılmaz. En sık kullanım alanı baş bitleridir.

Dimeticone İçeren İlaçlar Nasıl Kullanılır ?

Üç form şeklinde piyasaya verilmektedir

  • Sprey
  • Şampuan
  • Solüsyon

Her üçü de yaklaşık aynı şekilde kullanılır. Kafa derisi de net bir şekilde ıslanacak tarzda saça yedirilir, uygulandıktan sonra en az 15 dakika beklenir ve saçlar hafif ıslakken bit tarağıyla saçlar diplerinden başlanarak temizlenir. Şampuan kullanılacaksa 15 dakika sonra şampuan iyice durulandıktan sonra tarakla temizlik işlemi yapılmalıdır.

Dimeticone Yan Etkileri Nelerdir

Tespit edilmiş hiçbir yan etkisi yoktur. Her ne kadar yasa gereği bu tür ürünlerde “göze kaçırmayınız” gibi ifadeler bulunsa da bu güne kadar yapılan binlerce bilimsel çalışmada herhangi bir yan etkiye rastlanmamıştır. Güvenle ve en başarılı bit ilacı olarak kullanılabilir.

Pedikap sprey % 4 oranında içermektedir, pedikap şampuanda sonradan tekrar bit oluşmasını engelleyecek içeriğe sahiptir yani bir setle 1 yıl boyunca rahat edilmiş olunur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Saç Biti Tedavisi - Saç Biti © 2017