pedikap

Saç Bitinin Zararları

Bitlenme durumuna maruz kaldığınız esnada kendinizi kötü ve kusurlu olarak görebilir, psikolojik olarak olumsuz yönde etkilenebilirsiniz. Fakat bu davranış maalesef yanlıştır. Çünkü halk arasında bilinen ve çok fazla söylenmekte olan “bit pis, bakımsız insana bulaşır” sözü ve anlayışı doğru değildir.

İnsana özgü bir parazit olan bit yaşamını kan emerek sürdürür ve bunu saçınıza bulaştığında günde 2-3 kez yapar. Pis veya temiz saç ayırt etmez, hatta temiz saçı ve insanı daha çok sever. Bitlenmek önüne geçilmeyecek ve temizlenmeyecek bir durum değildir, bu sebepten dolayı kendinizi kötü hissederek psikolojinizin bozulmasına sebep olmanızı asla tavsiye etmiyoruz.

saç-bitinin-zararları-ve-te

Bit baş derisine kafasını sokarak kan emme faaliyetini gerçekleştirirken. Aynı zamanda sirke ismi verilen yumurtalarını da bırakır. Sirkeler saç tellerine yapışırlar ve çok küçüktürler. sirkeler 15 gün içerisinde bit halini alırlar. Sirke açık havada 15 gün kadar durabilirken, bit 2-3 gün süreyle yaşamını sürdürebilmektedir. Yaşamını sürdürebilmek için insana ihtiyacı var tanımı yapmak doğru olur.

Baş biti yıkanarak temizlenemezler. Çünkü saç tellerine ve başa gayet iyi bir şekilde yerleşirler. Baş bitinden arınmak ihtiyacıyla üretilmiş olan ilaçlar mevcuttur. Bu ilaçların çoğu içerisinde bit öldürücü sprey ve tarak bulundurur.

Baş Biti Nasıl Temizlenir?

Bizler sizi bu sıkıntıdan kurtaracağına emin olduğumuz pedikap saç biti temizlik setini önermekteyiz. Bu temizlik seti içerisinde sprey, şampuan ve tarak bulunduran bir temizlik setidir. Ayrıca şampuanı 1 yıl boyunca bitlenmemek için gereken önlemi sağlamaktadır. Bu spreyi şu şekilde uygulamanız mümkündür;

İlk olarak spreyi saçınıza uygularken sprey ucu ile saç arasında 5-12 cm aralık olmasına özen göstererek tüm baş ve saçın ıslak bir hal aldığına emin olana kadar sıkılmalıdır. Çoğu zaman kulak arkaları ve enseler bitlenmemiş ya da temiz gibi görünsede bu bölgelerede sprey uygulanmalıdır.

Tüm saçın ve başın ıslanmış olduğuna emin olunduktan sonra en az 15 dakika kadar beklemek gereklidir. Sonra ölen bitleri ayırmak için içerisinden çıkan tarakla birçok kez saçınızı tarayarak tüm parazitlerin saçtan arınmasını sağlamalısınız.

Spreyi uyguladıktan sonra özellikle bu tarağı kullanmanızda fayda vardır. Çünkü tam olarak bu işlem için yapılmış olup, sık dişlere sahiptir. Dolayısıyla en küçük parazitin saçınızdan düşmesine olanak tanır.

Saçınızda ki bitlerin tamamıyla arındığını anlayabilmek için tarama işlemini yaparken önünüze beyaz bir havlu veya bez serebilir, bunun üstüne yapabilirsiniz. Belli aralıklarla havluyu veya bezi silkeleyerek tekrar tarayıp bit ya da sirkelerin düşmeye devam edip etmediğini kontrol edebilirsiniz.

Bit şampuanı ne işe yarar?

Spreyi saçta bir süre bekletip tarama işlemini bitirdikten sonra bit şampuanı ile saçınızın diplerini de dikkate alarak özenli bir şekilde yıkayın. Yıkama işlemi bittikten sonra saçınız nemliyken havlu ile kurulayın böylece tarama esnasında çıkmayan bit ve sirkeler dökülmeye maruz kalacaklardır. Şampuanı da 10-15 gün aralıklarla kullanmanız sizi tekrar bir bitlenmeden dolayı koruyacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Saç Biti Tedavisi - Saç Biti © 2017