pedikap

Uzun Saçtan Bit Nasıl Temizlenir?

Bit çok geçmiş zamanlardan günümüze kadar devam ederek gelen ve insanlar için büyük bir sorun haline gelmiş bir sorundur. Pediculus Capitis (Saç Biti) kan emerek yaşamını sürdürmekte olduğundan bu sebeple baş derisinin yakın bir noktasında yaşar. Bitin en rahat ettiği yer boyundan yukarı doğru şakakları kapsayan “T” şeklinde ki bölgedir.

uzun-saclardan-bit-temizligi-nasil-yapilir

Bit bay, bayan, küçük, büyük farketmeksizin tüm yaşta ki insanlarda görülebilecek bir şey olup, “ben temizim bende bit olmaz” düşüncesi oldukça yanlıştır. Bit sadece kirli ve bakımsız insanlarda olacak diye bir koşul yoktur. Temiz veya kirli farketmeksizin insandan insana bulaşır. Kirli saça nazaran temiz saçı daha çok sever.

Bitin kısa veya uzun saçtan temizlenmesi konusuna gelince yapılması gereken müdahale aslında aynıdır, sadece uzun saç biraz daha fazla sirke barındırmaktadır. Sirke bit yumurtalarına verilen isim olup, sirkeler saç tellerinde yaşamaktadırlar.

Bit temizleme işlemi için beyaz bir havlu serilip, saçlar üzerine yatırılarak bit tarağı ile tarama işlemi başlanır. Burada beyaz havlu serilmesinin nedeni düşen sirke ve bitleri silkeledikten sonra bir sonra ki tarama işleminde bit ve sirke kalıp kalmadığını anlamak içindir. Bit tarağı diğer taraklara nazaran daha sık dişlere sahiptir, bu sayede saç tellerinde bulunan sirke ve baş derisinde olan bitleri saçtan arındırma işlemi gerçekleşmektedir.

Halk arasında bit temizliği için geçmişten bu yana gelmekte olan bir alışkanlık olan böcek ilacı ile bit temizleme işlemi, zehirli bir madde olduğundan oldukça tehlikelidir. Böcek ilacında mevcut olan zehir baş derisine ve saçlara zarar verebilmekte, değişik reaksiyonlara sebep olabilmektedir.

sac-biti-nasil-temizlenir

Başta bulunan saç bitlerini temizlemek için hazırlanmış olan pedikap isimli ürünü kullanabilirsiniz. Pedikap, saç bitini temizlemekte ve içerisinde bulunan bit şampuanı 1 ya da 2 haftada bir kullanıldığında 1 yıl boyunca bit bulaşmasını engellemektedir. Pedikap Türkiye’de bu özelliğe sahip tek ilaçtır.

Ürün 3 parçadan oluşmaktadır. İçerisinde bit spreyi, bit şampuanı ve bit tarağı bulundurur.

Ürünün ayrıntılı özellikleri ve bilgileri için http://www.pedikap.com sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Kaynak:
https://www.pedikap.com/sac-biti-nasil-temizlenir/

3 Comments

Add a Comment
  1. teşşekkür ederim pedkapı nerelerde bulabiliriz

    1. Eczanelerden temin edebilirsiniz.

    2. Bütün eczanelerde var

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Saç Biti Tedavisi - Saç Biti © 2017